Alopesi Tedavisi (Difensipron Uygulaması)

ALOPESİ AREATA

Alopesi saç dökülmesi anlamına gelir. Bir kişide yuvarlak veya oval şekilli, deride değişiklik olmadan saçlı deri, kaş kirpik, sakal, bıyık veya vücut kıllarında yama biçimli kayıp olmasıdır.
Alopesi areata; otoimmün (kişinin kendi savunma hücrelerinin vücudundaki hücreleri yabancı görüp saldırması) bir hastalıktır. Burada, savunma hücrelerinin kişinin kendi kıl köklerine saldırması ile alopesi areata gelişir.

SAÇ DÖKÜLMELERİNDE (ALOPESİ AREATA) DIPHENYLCYCLOPROPENONE (DPCP) TEDAVİSİ

Alopesi areata ve alerjik kontakt dermatit tedavisinde kullanılan Dipensipron (DPCP), bir immünoterapi yöntemidir. Dipensipron’nun saç kökleri üzerindeki otoimmün saldırıları önleyerek etki ettiği düşünülmektedir.
DPCP ile tedavi, bazı yan etkileri olsa da, bu yan etkiler hastalar tarafından genellikle iyi tolera edilmekte ve hastalar tedaviye iyi cevap vermektedir.
DPCP uygulaması genellikle saçlı deriye uygulanır, kulakların arkasına uygulanmamalıdır.  İlacın temas alerjisine neden olarak, yerel bir duyarlanma oluşturması beklenir. Hafif bir kaşıntı ve kızarıklık istenen reaksiyondur,  genellikle 24 - 48 saat sürer. Bu süreçte kızarıklık ve kaşıntıyı gidermek için her hangi bir tedavi uygulanmaz. 
Bazı hastalarda, yanma, su toplanmaları ya da tedavi alanlarında şişme, şiddetli kaşıntı oluşabilir. Bazen bölgesel lenf düğümleri şişer. Tedavi kesildiğinde bu yan etkiler genellikle kaybolmaktadır.
DPCP tedavisinin etkili olup olmadığını söylemek için 6 ay tedaviye devam edilmesi önerilir. 6 ayda bir cevap yoksa tedavi etkisiz kabul edilir. Eğer tedavi sırasında saç çıkarsa tedavi genellikle haftada bir devam edilir ve saçların uzaması üzerine tedavi durdurulur. Alopesi areata nüks oranları yüksek bir hastalıktır. Hasta bu yönü ile takip edilmeli nüks olduğunda tekrar tedavi başlanmalıdır. 
Hamilelikte immünoterapi güvenliği ile ilgili hiçbir veri yoktur ve gebeler¬de ve de hamile olmak isteyen kadınlarda kullanılmamalıdır.