Gıdı Germe

GIDI ESTETİĞİ

Çene ile boyun birleşiminde gıdı bölgesi denilen alanda bazen genetik yapı gereği bazen de kilo alma ve yaş alma ile orantılı olarak yağ birikir. Zaman içinde yerçekimi etkisi ile deride de sarkma ve kırışıklık olur. Bu durumda gıdı estetiği devreye girer. Gıdı bölgesi tam olarak vücudun çeneden başlayıp boyun kısmının altına kadar uzanan bölgedir. Karşıdan bakıldığında göze çarpan bir bölge olduğundan dolayı, herhangi bir sarkma ya da kırışıklık olması kişiyi olduğundan daha yaşlı gösterir ve kamufle edilmesi de zordur. Son dönemlerde teknolojinin gelişmesi ile birlikte gıdı estetiğinde lazer lipoliz kullanılmaya başlanmış ve gıdı, estetik problem olmaktan çıkmıştır.

OPERASYON ÖNCESİ HAZIRLIK

İlk yapılacak iş hekim ile detaylı bir görüşmedir. Hekim, gıdı operasyonu olmak isteyen hastanın operasyon için herhangi bir engeli olup olmadığını sorgular. Hastanın beklentileri öğrenilir. Hekim tarafından gıdıya yapılacak lazer lipolizin hastaya ne vereceği anlatılır. Hasta işlem için uygunsa ve hekim açısından da sorun yoksa işlem öncesi yarım saat öncesine randevu verilir. Hasta kliniğe gelir onam formunu doldurur. Operasyon öncesi fotoğrafları çekilir. Sonra hekim uygulama alanında çizimlerini yapar. Daha sonra lokal anestezi ye hazırlamak için hasta operasyon odasına alınır.

GIDI LAZER LİPOLİZ OPERASYONU 

Hasta operasyon mamasına yatırılır. Steril örtülerle sadece operasyon alanı açıkta kalacak şekilde örtülür. Daha sonra operasyon alanı dezenfekte edilir. Sonra lokal anestezi yapılarak deri üzerinde  kanüllerin gireceği küçük 3 adet delik açılır. Bu delikler aracılığı ile operasyon alanı daha önceden hazırlanmış tümesan anestezi ile şişirilir ve alan hazırlığı tamamlanır. Anestezi tamamlandıktan sonra lazer lipoliz işlemi başlar, yağlar eritilir. Sonrasında eritilen yağlar boşaltılır. Hastaya pansumanı yapılıp gıdı maskesi takılarak işlem tamamlanır ve hasta evine gönderilir. İşlem sonrasında konuşma zorluğu ya da benzer sıkıntılar yaşanmaz. Ama hastalık yok hasta var prensibi unutulmamalı herhangi bir değişiklikte mutlaka hekime ulaşılmalıdır.

OPERASYON SONRASI

Operasyon sonrası uygulayıcı hekim hastanın reçetesini yazar, gıdı maskesi ile hasta eve gönderilir. Gıdı maskesinin 72 saat saat sürekli takılması önerilir. Ardından 2 hafta süreyle de aralıklı dinlenerek takılmasında fayda vardır. Bu süreçte hastanın sigara içmemesi de iyileşmeyi olumlu etkileyecek faktörlerden biridir. Lazer lipoliz yöntemi ile yapılan gıdı toparlama işlemi aynı zamanda yüz bölgesinde kollajen artımını da desteklediği için yüz bölgesinde de gençleşme ve kaldırma etkisi görülür.Çene hattı belirginleşir,boyunda belirginleştiğinden hasta hem daha zayıf hem de genç görünmektedir.